آیکون منو
مصوبات مجلس
1397/2/15 شنبه
 بند (ب) تبصره 82 قانون برنامه پنج ساله دوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مورخ 1373/09/20
  • دولت مکلف است در طول برنامه دوم نسبت به کاهش میزان آلودگی تهران، مشهد، تبریز، اهواز، اراک،شیراز و اصفهان در حد استاندارد سازمان بهداشت جهانی اقدام نماید.آیین نامه اجرایی این تبصره توسط سازمان حفاظت محیط زیست و با همکاری دستگاه های ذیربط تهیه و به تصویب هیات وزیران رسید.
  • دولت مکلف است در طول برنامه سوم نسبت به کاهش میزان آلودگی هوای شهرهای تهران، مشهد، تبریز، اهواز، اراک، شیراز و اصفهان در حد استانداردهای سازمان بهداشت جهانی اقدام نماید.آیین نامه اجرائی این بند همان آیین نامه اجرائی تبصره (82) قانون برنامه پنج ساله دوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب 1373/09/20 می باشد.
 دولت مکلف است:
  •  در طول برنامه چهارم، میزان آلودگی هوای شهرهای تهران، اهواز، اراک،‌تبریز، مشهد، شیراز، کرج و اصفهان را درحد استاندارد مصوب شورای عالی حفاظت‌محیط زیست کاهش دهد. ‌آیین‌نامه اجرایی این بند توسط سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان مدیریت و‌برنامه‌ریزی کشور و وزارتخانه‌های نفت، صنایع و معادن، بهداشت، درمان و آموزش‌پزشکی، راه و ترابری و کشور تهیه و به‌تصویب هیأت وزیران رسانده شود.
  •  در طول برنامه چهارم، تمهیداتی اتخاذ کند که کلیه خودروها و‌موتورسیکلت‌های فرسوده کشور از رده خارج شوند.
  • سازمان حفاظت محیط زیست مکلف است تمهیدات لازم را برای کاهش آلودگی هوا تا حد استانداردهای جهانی با اولویت شناسایی کانونهای انتشار ریزگردها و مهار آن، کنترل و کاهش میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای را فراهم آورد
  • به منظور حفاظت از محیط زیست دولت موظف است نسبت به اعطای تسهیلات و پیش‌بینی اعتبار لازم در بودجه سالانه جهت از رده خارج کردن سالانه ده‌درصد(۱۰%) از موتورسیکلت‌های بنزینی و جایگزینی با موتورسیکلت‌های برقی اقدامات لازم را به عمل آورد.
  • به ‌منظور رونق تولید، نوسازی صنایع، حمایت هدفمند از صنایع دارای اولویت سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و همچنین توسعه صادرات غیرنفتی دولت مکلف است طرح جایگزینی محصولات کم بازده صنعتی و پرمصرف مانند خودروهای فرسوده را سالانه 20% از سال دوم اجرای قانون برنامه با اعطاء مشوق های موردنیاز اجراء نماید.
* * * حمایت از کالای ایرانی * * *